Pedodonti - Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği), diş hekimliğinin bir dalıdır. Çocuklarda, ağız ve diş dokularındaki hastalıkları tedavi eder ve koruyucu diş hekimliği uygulamaları yapar.

Pedodontist (Çocuk Diş Hekimi) kimdir?

Pedodontist (Çocuk Diş Hekimi), diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonra ek olarak özel eğitim almış diş hekimlerine denir. Yeni doğan (0-28 gün) döneminden başlayıp adelosan (10-18 yaş) döneminin bitimine kadar olan süreçte, çocuğunuzun ağız-diş bölgesindeki sorunlarının çözümü ile çocuk diş hekimi ilgilenir. Diş çürüğü tedavisi, diş çekimi, dişlerde meydana gelen kırıklar (travmatik yaralanmalar), diş yüzeyi temizliği, ağız ve diş sağlığı eğitimi, florid uygulamaları, diş yüzeyinin çürük koruyucu malzemelerle örtülenmesi (fissür-pit örtücü), yer tutucu uygulamaları vb. çocuk diş hekiminin görev alanıdır.

Pedodontist (Çocuk Diş Hekimi) mi seçmelisiniz?

Çocuk diş hekimleri, diş hekimliğinin çocuk doktorlarıdır. Engelli ve özel gereksinimleri olan çocuklar da dahil tüm çocukların diş sağlığına kendilerini adamış kişilerdir. Standart diş hekimliği eğitimine ek olarak çocuk diş hekimleri mezuniyet sonrası en az 4 yıl boyunca çocuk psikolojisi, büyüme ve gelişim üzerine eğitim görmüşlerdir. Koruyucu diş hekimliğine odaklanırlar. Diş hastalıklarına neden olan şeyleri anlamanıza yardımcı olurlar. Eğitimleri, sorunları erken safhada teşhis etmek ve önlemek için uygun yaklaşımları uygulamak anlamını taşır. Oyucu veya dolgu yapıcı malzemelerden ziyade vurgulamak istedikleri, çocukların çürüksüz dişleri olmasına yardım etmektir. Çalışma ortamlarını bir çocuğun huzur duyabileceği şekilde tasarlamışlardır.

Unutmayın, Çocuk Diş Hekimliği konusunda uzmanlaşmak için fazladan zaman ve para harcayan bir diş hekimi, çocuklarla çalışmayı seven ve çocukları anlamayı isteyen bir diş hekimidir.
İster çocuk diş hekimi ister pratisyen diş hekimi seçin, önce muayenehaneleri gezin ve hekimden açıklayıcı bilgiler isteyin. Özel bir diş hekimi aradığınızı açıklayın ve hekimin kişiliğini, deneyimini ve yaklaşımını anlamaya çalışın. Seçeceğiniz diş hekiminin beslenmenin önemini, florid uygulamalarına aşina olmasını, plak kaldırma yöntemlerini bilmesini, fissür örtücü uygulamayı bilmesini bekleyebilirsiniz. Çocuğunuza en az ağrılı ve en temiz şekilde tedavi hizmeti verebilecek donanımda ve bilgide diş hekimleri arayın. Diş hekiminin sadece tamir işleriyle ilgilenmediğinden emin olun. Bir diş hekiminin çocuğunuza verebileceği en değerli şey; zamanı, becerisi ve ilgisidir. Sadece diş çürüğü tedavi etmek hiç değildir.