Soketinden (Yerinden) Çıkan Diş Tekrar Yerine Konabilir Mi?

Çocuklarda sıklıkla görülen diş travmaları sırasında yerinden çıkan diş süt, tükürük, viaspan solüsyonu, HBSS (Hanks dengeli tuz çözeltisi) ve serum fizyolojik içinde en geç yarım saat içinde çocuk diş hekimine ulaştırıldığında dişin yerine yerleştirilerek tekrar kullanılması mümkündür.
Çocuklar ve genç erişkinlerde düşme, kavga, trafik kazası, spor müsabakaları, ev kazaları gibi çeşitli nedenlerden dolayı diş travmalarının sıklıkla yaşandığını dile getirdi.
Travma sonucunda dişte meydana gelen hasarın farklılık gösterir. Diş bazı durumlarda çene kemiğinin içinden tamamen dışarı çıkabilir (avülsiyon).


Travmaya daha fazla maruz kalan üst ön orta dişlerde avülsiyon sıklıkla görülür. Avülsiyon durumlarında diş eti lifleri koparak diş yuvasından çıkabilir.

DİŞ SOKETİNDEN ÇIKTIĞINDA YAPILMASI GEREKENLER
Uygun şartlarda korunan ve en geç yarım saat içinde diş hekimine ulaştırılan dişin yuvasına yerleştirilerek kullanılma şansı yüksektir. Kazanın meydana geldiği andan itibaren dişin geleceği açısından dakikalar artık hayati önem taşır. Burada ideal süre dişi yarım saat içerisinde kliniğe götürmektir.

SAKLAMA KOŞULLARINA DİKKAT!!!!!
Dişin kök kısmındaki dokular fazla hasar görürse dişin yuvasına tutunması mümkün olmaz. Bu nedenle kopan diş kök kısmı zarar görmeyecek şekilde tutulmalı ve suyla temizlendikten sonra süt ya da tükürük içinde travmaya maruz kalan kişiyle birlikte diş hekimine ulaştırılmalıdır.

İçerdiği besleyici maddelerle etkili bir taşıyıcı ortam bakımından avantajlı olan süt, kök liflerini 3 saate kadar korur. Tükürüğün ise dişlerde yıkayıcı ve tamponlama etkisi vardır. Eğer diş çocuğun ağzının içinde getirilecekse çocuk heyecan, korku, panik içinde dişini yutabilir, ağzından yere düşürebilir. Bu durumda diş bakteriyel kirlenmeye maruz kalır.

“ÇENEDE ZEDELENME VE KIRIK OLUP OLMADIĞI KONTROL EDİLMELİ”
Çocuk Diş hekimi travmaya maruz kalan kişinin çenesinde yumuşak doku, dudağında zedelenme, yaralanma, kanama ve çenede kırık olup olmadığını analiz eder. Amaç sadece dişi soketine oturtmak değildir. Çevre dokularda bütünlüğün sağlıklı olup olmadığını, hasar görüp görmediğini analiz edip incelemek, hasar varsa tedavisini yapmak gerekir. Diş soketine yerleştirildikten sonra iki komşu dişe sabitlenerek tutturulur. Burada amaç dişin fonksiyonunu yerine getirirken oynamamasıdır.
Sabitleme işinin ardından dişin bir süre takip edilmesi gerekir. Kontroller sırasında hastanın diş röntgeni çekilir. Diş hekimi çeşitli yöntemlerle dişin soket içerisindeki durumunu inceler ve tedavinin başarıya ulaşıp ulaşmadığına kanaat getirir.”