Çocuklarda Diş Çürüğü Tedavisinde Genel Anestezi Kullanımı

Çeşitli nedenlerle diş tedavileri yapılamayan çocuklarda genel anestezi kullanımı hem çocukların hem de ailelerin hayatını kolaylaştırır. Genel anesteziyle, çürük dişlerin tedavisinden koruyucu uygulamaya kadar tüm işlemler tek seansta gerçekleştiriliyor ve bu sayede hem ailenin hem de çocuğun tedavi sürecinde yıpranması engellenmiş oluyor. Özellikle küçük yaştaki çocukların tedavi sırasında yaptıkları ani hareketlerle oluşabilecek yaralanma riskleri de böylelikle ortadan kalkıyor.
Tüm çürük diş ve koruyucu tedavileri pedodontist tarafından tedavi edildikten hemen sonra uyandırılan çocuk tedaviye ait ağrı, acı, kanam vb. herhangi bir kötü anı hatırlamıyor.

Uygulamanın ardından kısa süre içinde ailesinin yanına getirilen çocuk, gözlerini açtığında yine anne-babasını yanında buluyor. Bir-iki saat gözlem altında tutulduktan sonra aynı gün taburcu ediliyor ve normal hayatına devam ediyor.

 

Genel Anestezi kimlere uygulanabilir?

  • Fiziksel engelli çocuklara,
  • Zihinsel engelli çocuklara,
  • Restoratif veya cerrahi tedaviye gereksinimi olan ancak akut enfeksiyon, anatomik varyasyonlar veya allerji nedeniyle lokal anestezi uygulanamayan çocuklara,
  • Acil tedaviye gereksinimi olmasına rağmen iletişim kurulamayan çocuklara,
  • Biberon çürüğü veya erken dönem çocukluk çağı çürükleri adı verilen yaygın çürüklere sahip olan küçük yaştaki çocuklara,
  • Genel anestezi yapıldığı takdirde tıbbi risklerin azalacağı (bazı kalp hastalıkları gibi sistemik hastalıkları olan) çocuklara,
  • Herhangi bir nedenle (kemik iliği transplantasyonu, kemoterapi ve/veya baş-boyun radyoterapisi görecek çocuklar, uzak yerde oturulması, allerjik reaksiyon riski vb.) tedavisinin tek seansta tamamlanması gereken çocuklara.

DİKKAT!!! GENEL ANESTEZİ İLE DİŞ ÇÜRÜĞÜ TEDAVİSİ HASTA MUAYENE EDİLMEDEN SADECE YAŞINA GÖRE VERİLMEMELİDİR. ÇOCUK DİŞ TEDAVİ ÜNİTİNE OTURTULMALI VE MUAYENEYE VE TEDAVİ ALETLERİNE OLAN TEPKİSİ ÇOCUK DİŞHEKİMİ TARAFINDAN GÖZLENMELİDİR.